Između Kreativnog distrikta i plaže Štrand na Dunavu, gde se sada nalazi neuređena zelena površina, urediće se prostor sa 25 parking mesta, priključcima za vodu, struju, toaletima…
U Novom Sadu je nekada bio auto-kamp na Ribarskom ostrvu. On dugo već ne postoji, pa turisti koji sa svojim kućicama na točkovima stižu u grad, ili prolaze blizu njega, ne mogu da stanu blizu gradskih atrakcija. Mogu to da učine u okolini, na Stražilovu ili salašu na Čeneju, koji nudi i takvu uslugu u etno-turizmu, ali uskoro će kamperi moći da se smeste i u urbanom delu grada, na Limanu.
Kamping-odmorište gradiće se između Kreativnog distrikta i plaže Štrand na Dunavu, gde se sada nalazi neuređena zelena površina. Plan je da tu bude oko 25 parking-mesta za kamp vozila, sa priključcima za struju i vodu, da odmorište ima toalete, da bude ograđeno i ozelenjeno, kao i dobro snabdeveno korpama za otpad.
Projektovanje i izgradnja, po sistemu „ključ u ruke”, koštaće grad oko 500.000 evra. Investitor je Gradska uprava za građevinsko zemljište i investicije, a radove će izvesti grupa od pet novosadskih preduzeća koja su se zajedno, kao jedini ponuđač, javila na tender za ovaj posao i kojima je ugovor dodeljen 26. decembra.
Najveći deo posla (po dokumentaciji, 53,8 odsto) pašće u ruke firme „Suniko solušens” iz Veternika, koja treba da izvede sve radove sem elektrotehničkih, hidrotehničkih i geodetskih. Hidroinstalacije radiće „Instel inženjering”, elektro – „Struja”, geodetske – „Tekton geosistems”, a projekat – „Piramid ing”. Rok za izvođenje je 180 dana.
Gradska uprava je dvaput raspisivala javnu nabavku. Prošli put je u martu 2022. obustavljena, jer nije bilo ponuda. Niko se nije prihvatio posla za tada procenjenih 25 miliona dinara. Krajem 2023. godine, to je promenjeno na 55 miliona. Grupa je ponudila cenu 54,89 miliona, ali će čitav ceh, uz porez, biti i veći, 65,87 miliona dinara.
U Turističkoj organizaciji Novog Sada veruju da je buduće kamping-odmorište pozitivna stvar za turizam. Portparolka Turističke organizacije grada Maja Guzjan kaže za „Politiku” da je veliki broj turista svuda u svetu, koji se odlučuju za kampovanje, kao i da naši turistički radnici to najbolje vide kada odu na međunarodne sajmove turizma. Međutim, zasad ne može preciznije da navede na koji broj tih poseta se u Novom Sadu računa.
„Verujemo da će izgradnja kamp parkinga doprineti da određeni broj ovih turista dođe i do Novog Sada. To je u turističkom smislu pozitivno”, kaže portparolka ove organizacije.
Prema njenim rečima, svi turisti koji dođu u grad i ostvare određeni broj noćenja doprinose privredi. „Oni ostavljaju neki novac, troše za noćenje, idu u restorane”, ukazuje na uobičajene benefite.
Robert Kolar, novosadski političar, zaljubljenik je u kampovanje. On putuje svojim kamp vozilom, obišao je brojne destinacije i deo je kamperske zajednice u Srbiji. Misli da je „super”, kako je za naš list rekao, to što će Novi Sad imati kamping-odmorište. „Jesam kamper, ali nisam građevinac”, komentariše posao koji je sklopio grad.
Pre nekoliko decenija, u auto-kampu na Ribarskom ostrvu, zapravo poluostrvu i poludivljoj oazi nadomak centra grada, boravili su, kako su beležili hroničari, po jedan ili dva dana, pretežno turisti koji su iz tadašnje Čehoslovačke, Poljske i bivšeg Sovjetskog Saveza putovali na Jadransko more. Bilo je tu 26 bungalova, restoran i prostor za kampovanje, ali sve to navodno nije bilo dovoljno iskorišćeno i tu je nastao novi ugostiteljsko-turistički punkt.
Poslednjih godina, posetioci letnjeg festivala „Egzit” smeštaju se masovnije u kamp koji se za tu priliku podiže za šatore na delu Štranda. Plažom upravlja JKP „Gradsko zelenilo”, ali u tom preduzeću, kao i u JKP „Parking servisu”, kažu za naš list da oni nisu deo priče koji se odnosi na upravljanje budućeg kamping-odmorišta.
POLITIKA