Idejnim rešenjem, koji je prošle godine izradila firma „Reming” iz Srbobrana, na posedu površine 7.325 kvadratnih metara, predviđen je objekat bruto površine oko 3.141 kvadrat.
Investicija će biti realizovana po sistemu „ključ u ruke”, odnosno „projektuj i izvedi”, što podrazumeva izradu tehničke dokumentacije, ishodovanje dozvola, saglasnosti i urbanističko-tehničkih uslova, gradnju objekta i nakon toga predaju investitoru. Osim toga, od odabranih izvođača očekuje se da odrede i izaberu građevinsku, mašinsku, elektro i opremu za upravljanje i nadzor, neophodnu za rad postrojenja.
Budući da je kao rok za realizaciju naveden period od 520 do 550 kalendarskih dana, nova toplana mogla bi da bude završena u prvoj polovini 2025. godine.
Toplifikacioni sistem Novog Sada čini pet toplana: „Jug”, „Istok”, „Sever”, „Zapad” i „Petrovaradin”, od kojih su tri („Jug”, „Istok” i „Sever”) vrelovodima, preko Gradske razdelne stanice (GRS), spojene sa Termoelektranom-toplanom „Novi Sad”. Strateško opredeljenje Grada i Republike je da se urbanističke zone velike gustine i toplotnog opterećenja snabdevaju energijom iz daljinskog sistema grejanja. Analizom planske dokumentacije zaključeno je da je, zbog intenzivne gradnje višespratnica na području severno od Bulevara vojvode Stepe, neophodna nova toplana, imajući u vidu ograničene kapacitete TO „Zapad”.
Toplana „Majevica” mora zadovoljiti osnovne tehničke, ekonomske i ekološke zahteve, što, između ostalog, podrazumeva usaglašavanje s evropskim normama, optimalno iskorišćenje prostora na parceli, visoku ekonomičnost, pouzdanost i raspoloživost postrojenja u svim radnim režimima, kao i savremen nivo upravljanja i kontrolu rada postrojenja, ali i njegovo održavanje, uz minimalne troškove.
Sva postrojenja će biti smeštena u jednom objektu, što će smanjiti toplotne gubitke, ali i nivo buke u okolini.
U objektu spratnosti visoko prizemlje predviđen je smeštaj svih jedinica za proizvodnju energije, dok će se u jednospratnom aneksu (P+1) nalaziti prateće prostorije za zaposlene. Takođe, na delu krova površine 2.200 kvadrata moguće je postavljanje solarnih panela, dok je na krovu ankesa planirano uređivanje krovne bašte. Ispred jugozapadne fasade predviđeno je šest dimnjaka, visine 25 metara, a na severnom delu prostora smeštaj merno-regulacione stanice u vlasništvu JP „Srbijagas”.
Na severozapadnom delu kompleksa biće uređen prostor sa visokim i gustim niskim zelenilom, a planirano je i ozelenjavanje slobodnih površina u neposrednom okruženju, što će, kako je objašnjeno, odvojiti posed toplane od aktivnosti u pretežno stambenoj zoni.
Planirani kapacitet TO „Majevica” je 120 MW modularnog visokoefikasnog kotlovskog postrojenja na prirodni gas za grejanje i 34 MWt za pripremu tople potrošne vode, s tim da je predviđen i akumulator toplote sa električnim grejačima za potrebe preuzimanja viškova električne energije iz obnovljivih izvora.
Kako se može primetiti, investicija će biti realizovana u fazama: prvo će biti izgrađen objekat, u punom gabaritu, što podrazumeva grube građevinske radova, osim temelja i zidova za opremu, zatim bravarske, pokrivačke i završne zanatske radove, a biće izgrađene i pristupne i interne saobraćajnice, kao i protivpožarne trase, kao i osam parking mesta.
Na delu parcele na kom je predviđena izgradnja toplane nalazi se velika depresija, te je neophodno nasipanje materijala u više slojeva, sa, kako je navedeno, dodatnim nabijanjem, planiranjem i nivelisanjem.
Ponude na tender „Novosadske toplane” podnose se do 19. septembra, nakon čega će biti doneta odluka o dodeli ugovora ili pak obustavi postupka.
Izvor: dnevnik.rs