(Foto Pixabay)
U Velikoj Britaniji su otvorena 104 pisma, poslata pre više od 250 godina. Bili su namenjeni mornarima francuskog ratnog broda „Galatea”, koji ih nikada nisu dobili. Pisma nikada nisu stigla na svoje adrese jer ih je zaplenila britanska mornarica. U stvari, 265 godina kasnije, slučajno ih je pronašao u Britanskom nacionalnom arhivu istraživač sa Kembridža Reno Morije.
„Pogledao sam u kutiju samo iz radoznalosti i našao ih. Pisma su bila u tri gomile vezana trakom, bila su zapečaćena. Shvatio sam da sam prva osoba koja je pročitala ove veoma lične poruke otkako su napisane”, rekao je Morier.
Francuska pošta poslala je pisma u nekoliko vojnih luka širom zemlje kako bi pokušala da ih isporuči, ali bezuspešno.
„Galatea” je doplovila preko mora do Kvebeka, ali je na putu „pala” u ruke Britancima. Tako su francuske vlasti odlučile da pisma pošalju u Englesku, nadajući se da će ipak stići do svojih adresa, ali tamo su predata mornarici i više od četvrt milenijuma su ležala zaboravljena u fiokama.
Maurier je tražio imena i poreklo svih 181 člana posade na francuskom brodu i povezao adrese sa piscima. Među onima koji su uzalud čekali vesti o svojim najmilijima bio je i potporučnik Luj Šambrelan.
„Mogu da ti pišem celu noć. Ja sam tvoja verna žena. Laku noć moj dragi prijatelju. Ponoć je. Mislim da je vreme za odmor”, napisala mu je supruga Mari Dubosk.
Nikada se više nisu videli. Ona je umrla sledeće godine, a on se vratio u Francusku nekoliko godina kasnije i ponovo se oženio, rezimirao je Bi-Bi-Si Maurierove nalaze.
Pisma su napisana tokom Sedmogodišnjeg rata, u kojem su se Francuska i Velika Britanija borile na morima za kolonijalne posede i prevlast u pomorskoj trgovini. Rat je završen Pariskim ugovorom, koji je konačno zacementirao britansku kolonijalnu nadmoć i označio pad Francuske, prenosi „Nova Makedonija”.
POLITIKA