Pavel Durov TELEGRAM @durov instagram
Rođen je u Lenjingradu 1984. Kada se njegova porodica preselila u Italiju, nije znao ni reč italijanskog, a nastavnici u Torinu su prorekli „da od tog deteta neće ništa biti”. Danas se bogatstvo Pavela Durova, vlasnika i osnivača „Telegrama”, procenjuje na 15,5 milijardi dolara…
Ovaj bogataš asketa ne mari za luksuz, ne poseduje nekretnine, avione, jahte… Kaže da je borac za slobodu i istinu i vatreni protivnik cenzure. Autor je niza manifesta u kojima je 2012. detaljno izneo svoje ideje za unapređenje Rusije.
Iako vlasnik društvene platforme koja će uskoro premašiti milijardu aktivnih korisnika, Durov je široj javnosti bio nepoznat. A onda je posle sedam godina, pre neki dan, dao intervju američkom novinaru Takeru Karlsonu i zapalio društvene mreže, što izjavama, što fantastičnim izgledom.
Ispričao je kako se njegova porodica posle raspada SSSR-a vratila u Rusiju, jer je ocu ponuđeno mesto šefa departmana na Univerzitetu u Sankt Peterburgu. Još kao student ovog univerziteta počeo je da pravi sajtove za svoje kolege, a u tome mu je pomagao brat Nikolaj, višestruki svetski šampion u matematici i programiranju. U 21. godini osnovao je društvenu mrežu „VKontakte”, koja je ubrzo stekla 100 miliona korisnika širom bivšeg Sovjetskog Saveza. Kako je ispričao, platformu je za organizaciju protesta ubrzo počela da koristi opozicija u Rusiji. Kada se slična stvar dogodila i u Ukrajini, ruske vlasti su od njega zatražile da opoziciji prvo onemogući komunikaciju, a posle i da preda privatne podatke pobunjenih Ukrajinaca. Pavel je rekao „njet” oba puta, 2013. prodao „VKontakte” i napustio Rusiju s idejom o pokretanju „Telegrama”.
Na komentar Karlsona, globalno poznatog po februarskom intervjuu s Putinom, da je ova priča čudna jer za „Telegram” tvrde da je deo ruske vlade, Durov je odgovorio da takve laži šire njegovi protivnici – „Epl” i „Gugl” – kako bi ga diskreditovali.
Mask osudio novi paket američke pomoći Kijevu: Sjedinjene Države…
Pre dolaska u UAE, gde je baza „Telegrama” već sedam godina, isprobao je nekoliko drugih država. Ali birokratskih prepreka bilo je i u Berlinu, Londonu, Singapuru, San Francisku…
Ispričao je i da je nakon juriša na Kapitol 6. januara dobio pretnje i od demokrata i od republikanaca u Kongresu, koji su ga upozoravali da će da prekrši Ustav SAD ukoliko ne dostavi podatke o protestantima, ali i ukoliko to učini. Inače, nakon što je Tramp zabranjen na „Fejsbuku”, „Instagramu” i „Tviteru”, za samo 72 sata „Telegram” je dobio 25 miliona korisnika. Ovaj podatak izneo je lično Durov, objasnivši da „Telegram” omogućava privatnost korisnicima, za razliku od ostalih kontrolisanih mreža, čije je korisnike lako špijunirati i „banovati” njihove postove.
Kaže da putuje mnogo, ima četiri pasoša (Rusije, Francuske, UEA i Sent Kits i Nevis), ali ne želi da ga politički svrstavaju, pa se zato kloni Amerike, Rusije i Kine, kako bi „njegova platforma ostala nepristrasni bastion slobode”.
„Nikada nisam želeo da budem bogat. Moja misija je da ljudima omogućim društvenu mrežu na kojoj mogu da budu slobodni.”
Durov je vegetarijanac, ne pije alkohol, a brak smatra reliktom prošlosti. Ima ćerku i sina koji su skriveni od očiju javnosti. U Dubaiju živi u iznajmljenoj vili, a na „Forbsovoj” listi najbogatijih ljudi na planeti zauzima 121. mesto.
POLITIKA