FOTO Gradska kuća
Manifestacija “Dobrovoljac, Srbin, Borac” po drugi put održana u Takosićevu, pokazala je da je to mesto pored Novog Sada postalo živo središte negovanja tradicije srpskog dobrovoljačkog pokreta svih krajeva srpskog naroda. Brojni gosti i potomci solunskih ratnika i dobrovoljaca odali su poštu vojvodi Vojislavu Tankosiću, proslavljenom heroju balkanskih i Prvog svetskog rata, po kome naselje i nosi ime.
“Ono smo što poštujemo i u šta verujemo. Velika mi je čast što sam otpočetka imao privilegiju da učestvujem kao pomoćnik tadašnjeg gradonačelnika Miloša Vučevića u podizanju spomen biste Majoru Tankosiću. Tankosićevo baštini najbolje u našoj istoriji – Ono što smo u prošlosti nažalost prečesto zaboravljali pa i stideli se”, rekao je gradonačelnik Milan Đurić.
On je dodao da će do kraja godine biti izgrađen put Tankosićevo – Stepanovićevo, kao i da uveliko odmiču radovi na izgradnji biciklističke staze Novi Sad – Rumenka – Irmovo – Kisač – Čenej koja će biti gotova na proleće iduće godine.
Ovogodišnja Manifestacija „Dobrovoljac, Srbin, borac“ simbolično održana na dan proboja Solunskog fronta posvećena je obeležavanju jubileja – 200 godina od rođenja kneza Mihaila Obrenovića i 120 godina od osnivanja srpske komitske organizacije. Priređen je i koncert je u čast Đorđa Mihailovića, nedavno preminulog čuvara srpskog vojničkog groblja u Solunu.
U Kulturno umetničkom delu programa izvedena je monodrama “ Vojvoda Živojin Mišić” u izvođenju glumca Boška Puletića. Nastupila je i grupa “Zvuci s kamena”, narodni gajdaš Vanja Ilijev kao i guslar Ljubiša Ateljević.
Major Tankosić luča rodoljublja
Poreklom iz Bosanske krajine, rođen u Rukladama kod Uba, Vojvoda Tankosić predstavlja simbol ne samo dobrovoljačkog pokreta, već i svesrpske ideje i obnove nacionalne samosvesti i samopoštovanja. Major Vojislav Tankosić, uz načelnika Obaveštajne službe Srpske vojske Dragutina Dimitrijevića Apisa, bio je osnivač udruženja „Ujedinjenje ili smrt„ – potom nazvane „Crna ruka“, koje je svrglo dinastiju Obrenović u majskom prevratu i dovelo na vlast Kralja Petra Karađorđevića. Smatra se glavnim organizatorom atentata na nadvojvodu Franca Ferdinanda u Sarajevu, koje je poslužilo kao povod za Prvi svetski rat. Austrougarska je u ultimatumu Srbiji tražila izručenje majora Tankosića.
Obnoviti staru školu
Objekat od kulturno istorijskog značaja – stara škola je u lošem stanju i neophodno je renoviranje. Fasada je oštećena, a unutrašnjost zdanja je u veoma lošem stanju. Iako je i ranije bilo planova i najava da će objekat biti obnovljen, do sada to nije učinjeno. Zato će u narednom periodu biti pokrenuta akcija prikupljanja sredstava i angažovanja svih koji su premni da pomognu. U obnovljenoj staroj školi u dogovoru sa prosvetnim vlastima trebalo bi da se nalaze prostorije Kulturno-umetničkog i sportskog društva.
Uručena priznanja junacima u sportskim nadmetanjima
Gradonačelnik Milan Đurić dodelio je nagrade najboljim i ekipama i pojedincima u takmičenjima održanim tokom dana. Milan Ljubojević, praunuk solunskog dobrovoljca primio je pehar kao predstavnik najbolje ekipe u malom fudbalu iz Bačkog Sokolca. U disciplini skok u dalj iz mesta, pobedio je Veljko Jovančević skočivši čak 276 centimetara. Nikola Popović je bacio kamen s ramena 828 centimetara. Ravnoselci su bili najbolji u nadvlačenju konopca, kao i disciplini trka sa ranjenim drugom.
Damjan Rončević i Marko Popović kumovali naselju
Porodice iz Gacka i okoline naseljavaju se posle rata na majuru Malo Irmovo. Na predlog Damjana Rončevića i Marka Popovića istoimeno kolonističko dobrovoljačko naselje 1936. godine dobija ime Tankosićevo po proslavljenom vojvodi. Prvi učitelj u naselju Andrija Tepavčević, srpski dobrovoljac iz Gacka, osnovao je u Tankosićevu Narodnu knjižnicu i čitaonicu. Kolonija je 1938. godine imala 60 kuća i osnovnu školu.
Po izbijanju rata 1941. godine mađarski okupatori su proterali žitelje Tankosićeva u Srbiju. Polovina se vratila u rodno Gacko gde su učestvovali u ratu protiv ustaša, ali nažalost i u bratobilačkom ratu partizana i četnika – ratujući na obe strane.
Po otkrivanju spomenika Vojvodini Tankosiću na ulazu u to mesto, 2021. godine upriličena je i promocija knjige „Tankosićevo u slici i reči 1919 – 2019” autora Nevenke Rončević, Dragana Čučkovića i Jelene Rončević.