Posebno zabrinjava to što su ponovo kao izvršioci krivičnih dela uočena deca koja imaju između 12 i 14 godina, pripadnici takozvane alfa generacije, kaže tužilac Branko Stamenković

Spe­ci­jal­ne je­di­ni­ce po­li­ci­je, u sa­rad­nji sa Po­seb­nim jav­nim tu­ži­la­štvom za vi­so­ko­teh­no­lo­ški kri­mi­nal, iden­ti­fi­ko­va­le su i pro­na­šle još dvo­ji­cu de­ča­ka (14 i 15 go­di­na) ko­ji su obra­zov­nim usta­no­va­ma u Be­o­gra­du upu­ći­va­li la­žne do­ja­ve o pod­met­nu­tim bom­ba­ma.

Ka­ko sa­zna­je­mo, de­ča­ci su ot­kri­ve­ni ana­li­zom pri­ba­vlje­nih po­da­ta­ka o aj-pi adre­sa­ma, kre­ta­nju sred­sta­va na iden­ti­fi­ko­va­nim na­lo­zi­ma za elek­tron­sko i pla­ća­nje krip­to­nov­ča­ni­ci­ma i na osno­vu ko­mu­ni­ka­ci­je u gru­pa­ma na in­ter­net plat­for­ma­ma po­put „Dis­kor­da” i „Te­le­gra­ma”. U Sr­bi­ji su do sa­da iden­ti­fi­ko­va­na če­ti­ri iz­vr­ši­o­ca i ne­ko­li­ko u su­sed­nim ze­mlja­ma.

U ko­or­di­na­ci­ji sa Mi­ni­star­stvom unu­tra­šnjih po­slo­va Re­pu­bli­ke Sr­bi­je, Sek­tor kri­mi­na­li­stič­ke po­li­ci­je Tu­zlan­skog kan­to­na pro­na­šao je i iden­ti­fi­ko­vao jed­no ma­lo­let­no li­ce za ko­je se sum­nja da je, pu­tem iste gej­ming plat­for­me, na­ru­či­va­lo sla­nje po­ru­ka pre­te­će sa­dr­ži­ne o po­sta­vlje­nim eks­plo­ziv­nim na­pra­va­ma u obra­zov­noj in­sti­tu­ci­ji u Bo­sni i Her­ce­go­vi­ni ko­ju po­ha­đa.

Sum­nja se da su ma­lo­let­ni­ci iz Be­o­gra­da, u po­seb­no kre­i­ra­noj gru­pi na toj gej­ming plat­for­mi, od ma­lo­let­nih li­ca ko­ja su ra­ni­je u ak­ci­ji po­li­ci­je iden­ti­fi­ko­va­na kao po­ši­lja­o­ci pre­ko 80 elek­tron­skih po­ru­ka o na­vod­no po­sta­vlje­nim eks­plo­ziv­nim na­pra­va­ma u obra­zov­nim i dru­gim in­sti­tu­ci­ja­ma na te­ri­to­ri­ji Sr­bi­je i re­gi­o­na, zah­te­va­li sla­nje pret­nji, dok su isto­vre­me­no na plat­for­mi raz­me­nji­va­li is­ku­stva o na­či­ni­ma za­šti­te ano­nim­no­sti na in­ter­ne­tu.

Do sa­da pri­ku­plje­ni do­ka­zi, ka­ko za „Po­li­ti­ku” ka­že Bran­ko Sta­men­ko­vić, glav­ni tu­ži­lac za vi­so­ko­teh­no­lo­ški kri­mi­nal, po­ka­zu­ju da je mo­tiv osum­nji­če­nih bio iz­o­sta­nak sa na­sta­ve.

Uhapšeno 10 osoba osumnjičenih da su stekli 1,86 miliona dinara…

– U jed­nom bro­ju slu­ča­je­va, na osno­vu pri­ku­plje­nih do­ka­za, po­sto­ji osno­va­na sum­nja da je mo­tiv bi­la i ma­te­ri­jal­na ko­rist, to jest da je iz­vr­ši­lac na­pla­ći­vao upu­ći­va­nje pre­te­ćih po­ru­ka – ot­kri­va Sta­men­ko­vić.

Pre­ma nje­go­vim re­či­ma, MUP će nad­le­žnim Osnov­nim jav­nim tu­ži­la­štvi­ma pod­ne­ti kri­vič­ne pri­ja­ve pro­tiv ro­di­te­lja osum­nji­če­nih zbog iz­vr­še­nja kri­vič­nog de­la za­pu­šta­nje i zlo­sta­vlja­nje ma­lo­let­nog li­ca.

– Či­nje­ni­ca je da su na iden­ti­fi­ka­ci­ji iz­vr­ši­la­ca vi­še ne­de­lja ra­di­li pri­pad­ni­ci dve spe­ci­ja­li­zo­va­ne slu­žbe MUP-a RS i za­po­sle­ni u Po­seb­nom jav­nom tu­ži­la­štvu za vi­so­ko­teh­no­lo­ški kri­mi­nal. Ta­ko­đe, iden­ti­fi­ka­ci­ja je zah­te­va­la me­đu­na­rod­nu ope­ra­tiv­nu sa­rad­nju sa pri­pad­ni­ci­ma pra­vo­sud­nih i po­li­cij­skih or­ga­na če­ti­ri dr­ža­ve, ana­li­ze po­da­ta­ka ser­vi­sa za skri­va­nje tj. ano­ni­mi­za­ci­ju na in­ter­ne­tu, po­put Tor i VPN ser­ve­ra, ana­li­zu kre­ta­nja sred­sta­va na krip­to­nov­ča­ni­ci­ma za tr­go­va­nje krip­to­va­lu­ta­ma i slič­no. Sve ovo go­vo­ri o zna­čaj­nom ni­vou teh­nič­kog zna­nja ko­je po­se­du­ju i li­ca ko­ja u kon­kret­nom slu­ča­ju ima­ju sta­tus de­te­ta (mla­đa od 14 go­di­na) i ko­ja su kri­vič­no neo­d­go­vor­na, ili sta­tus ma­lo­let­ni­ka (sta­ri­ja od 14 go­di­na) – na­vo­di Sta­men­ko­vić.

Naš sa­go­vor­nik na­vo­di da su is­tra­žni or­ga­ni po­seb­no za­bri­nu­ti zbog či­nje­ni­ce da su po­no­vo kao iz­vr­ši­o­ci kri­vič­nih de­la uoče­na de­ca ko­ja ima­ju od 12 do 14 go­di­na, pri­pad­ni­ci ta­ko­zva­ne al­fa ge­ne­ra­ci­je.

– Ova de­ca ima­ju zna­čaj­na teh­no­lo­ška zna­nja ko­ja oči­gled­no pre­va­zi­la­ze zna­nja nji­ho­vih ro­di­te­lja, ko­ji bi tre­ba­lo da su pr­vi i osnov­ni ni­vo nji­ho­vog vas­pi­ta­nja i nad­gle­da­nja. Ro­di­te­lji su u to­me za­ka­za­li ne sa­mo neo­bra­ća­njem pa­žnje već i od­bi­ja­njem da ne­ke oči­gled­ne tra­go­ve, kao što su pri­jem nov­ca nji­ho­ve de­ce iz ino­stran­stva, čud­no po­na­ša­nje ka­da se spo­me­nu do­ja­ve o bom­ba­ma u ško­la­ma i slič­no, pre­po­zna­ju i zbog to­ga po­sve­te do­dat­nu pa­žnju i kon­tro­lu u ve­zi s onim što nji­ho­va de­ca ra­de. Ume­sto to­ga, oni su po­la­zi­li lak­šim pu­tem u vi­du okre­ta­nja gla­ve i ne­me­ša­nja u ono što nji­ho­vo de­te ra­di. To sma­tram po­ra­ža­va­ju­ćim i du­bo­ko za­bri­nja­va­ju­ćim – ka­že glav­ni tu­ži­lac za vi­so­ko­teh­no­lo­ški kri­mi­nal.

POLITIKA