FOTO @manastir_ostrog__ instagram

Srpska pravoslavna crkva proslavlja Svetog Vasilija Ostroškog, praznik posvećen velikom čudotvorcu i iscelitelju.
Mošti ovog svetitelja se čuvaju u manastiru Ostrog koje je mesto hodočašća i za vernike drugih religija, a kult svetitelja raširen je ne samo u Srbiji i Crnoj Gori već i na celom Balkanu.


Hiljade vernika pod Ostrogom

Hiljade vernika okupilo se danas u manastiru Ostrog da proslavi praznik Svetog Vasilija Ostroškog, čije mošti počivaju u ovom manastiru.

Neki od njih prešli su peške stotine kilometara do manastira. Plato ispred manastira je preplavljen šatorima, vrećama za spavanje i ćebadima onih koji su peške, autobusima ili automobilima došli juče kako bi prisustvovali večernjoj službi.

U osam sati jutros počela je svečana arhijerejska liturgija koju predvodi mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije sa sveštenstvom i monaštvom, uz prisustvo većeg broja arhijereja, prenose Vijesti.

Juče su tokom celog dana pristizale grupe poklonika koji su iz raznih krajeva Crne Gore, Srbije i Republike Srpske pešačili stotine i desetine kilometara do manastira Ostrog, saopštila je Mitropolija crnogorsko-primorska.
Episkopi Teodosije i Jovan su sa sveštenstvom i sveštenomonaštvom služili praznično bdenje, a pored ostalih, sasluživali su i ostroški iguman arhimandrit Sergije i iguman manastira Treskavac arhimandrit Varnava.

Vernici su cele noći mogli da se poklone i celivaju mošti Svetog Vasilija Ostroškog. Od 18h časova tradicionalno održaće se svečana litija koja će krenuti kao i do sada od Saborne Crkve Svetog Vasilija Ostroškog na Trgu Šaka Petrovića u Nikšiću.

Rođen je 1610. kao Stojan Jovanović u selu Mrkonjići kod Trebinja u Hercegovini, od majke Anastasije i oca Petra Jovanovića. U strahu od danka u krvi, roditelji su Stojana već u dvanaestoj godini poslali u manastir Zavalu u kome je tada igumanovao njegov stric, iguman Serafim.

Službovao je u mnogim gradovima, od Mostara, preko Herceg Novog i Pljevalja, Morače, do Onogošta i Bjelopavlića.
Kada je odrastao otišao je u trebinjski manastir Uspenija Presvete Bogorodice gde se i zamonašio.

Kao arhijerej živeo je u manastiru Tvrdošu sve dok Turci nisu razorili ovaj manastir pa se preselio u Ostrog gde je nastavio svoj podvižnički život. Postoje pismena svedočenja da su molitve upućene ovom svecu uslišene – svako kome je ovaj svetac pomogao, prilikom sledeće posete manastiru zapisuje na papir čitavu priču i ostavlja u Gornjem manastiru, a monasi ih sakupljaju i pretvaraju u knjigu.

Brojne legende svedoče o njegovoj milosti, a jedna od njih je i priča da je sa vrha Gornjeg manastira davno ispala beba iz kolevke. Naime, majka je na bedemu ostavila kolevku sa bebom koja se prevrnula i pala sa visine od preko 70 metara.

Ona je čudom pronađena živa i zdrava u podnožju planine. Oni koji ne veruju u ovo priču, ipak, se zamisle kada čuju da je požar koji je izbio na planini Ostroška greda poštedeo oba manastira i obližnje kapele.
Takođe, postoji i legenda da je za vreme Drugog svetskog rata iznad Gornjeg manastira Ostrog pala bomba koja nikada nije ni eksplodirala.

Preminuo je 1671. godine, a njegove mošti i grob čuvaju se u manastiru Ostrog u Crnoj Gori, za koji se vezuju brojne legende.

RTV