(Foto Pixabay)
Lice je ogledalo čovekovog emocionalnog stanja. Nesvesno „čitamo“ izraze lica jedni drugih, što nam služi kao važan način neverbalne komunikacije. Ali može li veštačka inteligencija (AI) to učiniti?
Veruje se da se sposobnosti veštačke inteligencije završavaju tamo gde su potrebni razumevanje emocija i sposobnost empatije. Međutim, nedavno su psiholozi sa Univerziteta u Bazelu pružili dokaze da se pametne neuronske mreže mogu naučiti da pouzdano određuju emocionalno stanje ljudi.
U svojoj studiji, istraživači su koristili standardizovani sistem kodiranja koji je 1970-ih razvio Paul Ekmann, koji povezuje osnovne emocije kao što su sreća, gađenje ili tuga sa izrazima lica na slici ili videu.
Nakon gledanja više od 950 sati video snimaka sa 23 pacijenta, neuronske mreže su naučile da procenjuju izraze lica pouzdano kao profesionalni psihoterapeut. Štaviše, bili su još bolji u hvatanju mikroekspresija koje bi mogle da promaknu osobi. Dakle, AI bi mogao da postane važan alat u psihoterapiji, sposoban da otkrije emocionalno značajne trenutke u razgovoru.
„Međutim, terapeutski rad se i dalje bavi prvenstveno ljudskim odnosima i ostaje ljudski domen“, zaključili su autori studije, prenosi sajt rusko “Zdravlje“.