Bolnica FOTO Pixabay
Odsustvo motoričkih funkcija u komatoznom stanju ne mora nužno ukazivati i na odsustvo moždanih funkcija. U svom istraživanju, naučnici su otkrili stanje takozvane „sakrivene svesti“, u kome je pacijent svestan svega što se oko njega dešava, ali nema mogućnost da na senzacije odgovori. Na osnovu procene, ustanovljeno je da je čak 15 posto pacijenata koji se nalaze u komi, zapravo svesno, a otkrivanje moždanih funkcija je trenutno moguće uz pomoć dve dijagnostičke metode.
Bizarno otkriće šokiralo doktore: Čak 15 posto pacijenata u komi je zapravo svesno
Čak 15 posto pacijenata u komi je zapravo svesno
Povrede moždanog tkiva, kao i neka druga ozbiljna zdravstvena stanja mogu prouzrokovati upadanje pacijenta u komu, stanje u kome motoričke funkcije izostaju, a svest o okruženju i događajima ne postoji. Ipak, poslednje istraživanje naučnika pokazalo je da nisu svi pacijenti u nesvesnom stanju, već da su itekako svesni svoje okoline i svega što se dešava, samo nisu u mogućnosti da daju fizički odgovor.
„Nažalost, može biti da su apsolutno svesni, da sve razumeju, da čak i žele da odgovore, ali jednostavno ne mogu“, navodi neurolog Sudin Šah u intervjuu za Vašington Post.
Kognitivno-motorna disocijacija
Stanje u kome postoji raskorak u razumevanju okoline i odgovoru na senzacije iz spoljnog sveta se u svetu neurologije naziva kognitivno-motorna disocijacija (KMD), a ovaj poremećaj svesti najčešće se javlja kao posledica povrede moždanog tkiva.
„U ovom trenutku je dijagnostikovanje kognitivno-motorne disocijacije tek u nekoliko laboratorija širom sveta“, navodi Šah. „Za njeno otkrivanje koriste se dve metode – funkcionalni elektroencefalogram i funkcionalna magnetna rezonanca“.
U praksi, oko 15 procenata pacijenata za koje se veruje da su u komi su zapravo u ovom stanju, ali je zbog teške dijagnostike ono potpuno zanemareno. Nažalost, pojedini pacijenti buđenje iz kome i ne dožive, budući da parametri koji prikazuju vitalne funkcije neretko ukazuju i da je isključivanje aparata za veštačku stimulaciju odnosno održavanje života jedino razumno rešenje.
Dijagnostikovanje KMD je presudno za oporavak pacijenata
Bez fizičkog odgovora, lekari jednostavno ne mogu ni da pretpostave da je pacijent u svesnom stanju i zato se poseban akcenat stavlja na kreiranje što boljih dijagnostičkih metoda. U ovom trenutku, najviše nade polaže se u funkcionalni elektroencefalogram i funkcionalnu magnetnu rezonancu. Prilikom dijagnostikovanja funkcionalnim encefalogramom, pacijentu se na vlasištu fiksiraju elektrofe koje beleže aktivnost mozga, koja je presudni indikator da je njegovo stanje stabilno. Funkcionalnom magnetnom rezonancom meri se protok krvi u mozgu, a nakon 30 minuta uzastopnog ispitivanja pacijenta koji je u komi mogu se uočiti i potencijalne promene koje ukazuju na to da je on u svesnom stanju. Ovo naučno otkriće, kao i usavršavanje metoda dijagnostike KMD u budućnosti će dati šansu za novi život velikom broju pacijenata, ali i olakšati im stanje u kome se nalaze.
Magazin – SPUTNJIK