FOTO @budapest_restaurants instagram

Za parove je predviđena po čaša šampanjca pod uslovom da ni oni tokom obeda ne koriste mobilne uređaje, a besplatnom doboš-tortom ugostitelji nagrađuju bake, deke i unuke pod uslovom da stariji ispričaju i poneku zanimljivu anegdotu iz svog života

Donedavno teško zamisliva praksa da se u nekom restoranu u Budimpešti može ručati besplatno postala je stvarnost u lancu restorana „Vakvarju” nakon što je njihova uprava pokrenula akciju „Mobilni isključen, iskustvo uključeno”. Inicijatori od učesnika jedino traže da tokom boravka u restoranu stave svoje mobilne telefone u kutiju i da se za to vreme posvete međusobnim razgovorima. Poslednja u nizu takvih sedmodnevnih akcija organizovana je krajem aprila, privukavši veliki broj zainteresovanih gostiju.

Princip akcije je da, ukoliko svi članovi porodice pristanu da svoje isključene mobilne telefone stave u kutiju koja je tokom obroka zapečaćena, deca mlađa od 14 godina dobijaju besplatni meni. Za parove koji u vreme akcije posete restoran, predviđena je po čaša šampanjca, pod uslovom da ni oni tokom obeda ne koriste telefone.

Besplatnom doboš-tortom ugostitelji nagrađuju neposredne razgovore koje u tim prilikama vode bake i deke sa svojim unucima, pod uslovom da ispričaju i poneku zanimljivu anegdotu iz svog života.

„Vredno je truda da doživimo ovakve trenutke, da postavljamo pitanja, da učimo od naših baka i dedova, jer oni imaju ogromnu životnu mudrost, mogu da pričaju priče o našim precima, mogu da nam daju osećaj pripadnosti”, ističu u upravi restorana, uz napomenu da svojom akcijom žele da ojačaju međugeneracijske odnose, pored ostalog, i tortom iz njihove poslastičarnice „Dobaji”.

„Pozivamo sve da, ako imaju priliku, sledeći put promene uloge: neka unuci budu ti koji će pozvati svoje bake i deke na zajednički ručak, pokazujući na taj način važnost povezivanja generacija. Naravno, dočekujemo i bake i deke s malom decom, a u tom slučaju je dečji meni naš poklon”, napominje Rudolf Šemšeji, vlasnik lanca restorana „Vakvarju”.

Prema njegovim rečima, princip u ovakvim akcijama je da zainteresovani prilikom rezervacije mesta u bilo kom njihovom restoranu naznače telefonom ili onlajn da žele da učestvuju u programu „Mobilni isključen, iskustvo uključeno”.

Psiholozi kažu da je ova akcija višestruko korisna jer može da bude važan korak u lečenju bolesti zavisnosti, u koje odavno ubrajaju patološku vezanost mnogih za mobilne telefone i društvene mreže. Psihoterapeut Monika Kiš podseća na najnovije podatke do kojih je došla Američka akademija za pedijatriju i savetuje da je za decu veoma važno da razgovaraju što više sa svojim roditeljima i vršnjacima, a ne sa tzv. pametnim telefonima.

POLITIKA